WYPRZEDANE BĄDŹ ZREPOLONIZOWANE FIRMY

Lp.Logotyp (pochodzenie)Nazwa firmy (nazwa marki)Krótki opis
1AbsolwentPrzez pewien czas pełną kontrolę nad produkcją i dystrybucją naszych lokalnych wódek miał amerykański gigant CEDC – jeden z największych producentów alkoholu w Europie. W kwietniu 2013 roku UOKiK zatwierdził ostateczne przejęcie CEDC przez firmę Russian Standard.
2AllegroZałożone w 1999 roku, już w 2000 roku przejęte przez brytyjski QXL.com PLC. W tej chwili należy do południowoafrykańskiego koncernu mediowego Naspers.
3AlpinusPolska marka odzieży outdoorowej oraz sprzętu wspinaczkowego należy do przedsiębiorstwa Euromark (obecnie w upadłości). Akcjonariusz większościowy: MR Investments Limited.
4AminoMarka zupek należy do brytyjskiej firmy Unilever.
5AsterDziałający od 1994 dostawca telewizji kablowej, telefonii i internetu. W roku 2006 przejęty przez fundusz Mid Europa Partners. Natomiast w roku 2010 „Aster” został kupiony przez UPC Polska. Nowy właściciel postanowił o usunięciu marki „Aster” z rynku. W tym momencie ta "przekształcona" firma funkcjonuje jako UPC Polska, która
należy do Liberty Global.
6BiedronkaSieć założona przez Polaka, od 1997 r. w rękach Portugalczyków (Jeronimo Martins Polska S.A.).
7Biogened SAFirma farmaceutyczna z ponad pięćdziesięcioletnią tradycją, znana wcześniej pod nazwą Polon, producent m.in. kosmetyków Dermedic i Phenome zmienił właściciela na holenderski fundusz inwestycyjny Life Science Technologies NV.
8Bobo FrutHistoria marki związana jest z rzeszowską fabryką cukierków Alima, która powstała w latach 20. XX wieku. W latach 60. głównym produktem przedsiębiorstwa stały się soki przecierowe BOBO FRUT – do dzisiaj najchętniej kupowane przez rodziców soki dla dzieci. W roku 1991, w wyniku przekształceń własnościowych, właścicielem polskiej spółki produkującej soki BOBO FRUT stała się amerykańska firma Gerber Products Company.We wrześniu 2007 roku przedsiębiorstwo produkujące ulubione soki polskich dzieci dołączyło do grupy Nestlé.
9BolsDo pewnego czasu pełną kontrolę nad produkcją i dystrybucją naszych lokalnych wódek miał amerykański gigant CEDC – jeden z największych producentów alkoholu w Europie. W kwietniu 2013 roku UOKiK zatwierdził ostateczne przejęcie CEDC przez firmę Russian Standard.
10BryzaBryza nigdy nie była polską marką, lecz często jest za taką uważana. Marka ta należy do brytyjskiej firmy Reckitt Benckiser plc.
11Cafe Prima W 1991 r. sprzedana holenderskiemu koncernowi Drie Mollen Holding BV.
12CalisiaZałożona w 1945 elitarna fabryka fortepianów i pianin znajduje sie obecnie w rękach chińskiego Vershold.
13CleanicProdukty Cleanic i Ola są uważane za polskie lub polsko- francuskie. Są to artykuły firmy Hyper Hygienics, gdzie największym akcjonariuszem jest Central European Cotton Holding Ltd z Irlandii.
14DelectaZalążkiem firmy była Fabryka Cykorii Ferdynand Bohm et Co. założona we Włocławku w 1816 r. W 1996 r. spółka została kupiona przez norweski koncern Rieber & Son ASA.
15Delikatesy CentrumWłaścicielem jest portugalski Eurocash
16Dermika Założona w 1994 r. W 2010 sprzedana firmie Unilever (kapitał brytyjsko-holenderski).
17Dosia Podobnie jak w przypadku proszku Bryza, Dosia należy do brytyjskiej firmy Reckitt Benckiser plc.
18DrobimexFirma Drobimex od ponad 55 lat zajmuje się produkcją kurcząt, a od ponad 35 lat rozwija produkcję wyrobów drobiowych, w tym kiełbas, szynek, parówek i pasztetów. Od 2002 roku firma należy do znanej na rynku europejskim, niemieckiej grupy drobiarskiej PHW.
19Drosed Przedsiębiorstwo spożywcze założone w 1957 r., od 2000 r. część francuskiej grupy L.D.C.
20E Słynny polski proszek do prania ma teraz brytyjska Grupa PZ Cussons
21Gadu Gadu W 2007 r. przejęte przez południowoafrykański Naspers.
22Global cosmedFirma kosmetyczna posiadająca takie marki jak Apart, mimo umieszczania jej na w różnych rankingach jako firma polska, nie jest nia i nigdy nie była. Należy do właściciela spółki zarejestrowanej na Cyprze Blackwire Ventures Ltd, nienależącej do Polaka.
23HortexFirma powstała w 1958 r. Od 2006 r. należy do Argan Capital, wcześniej do Bank Of America.
24Inka firmy Grana Tradycje zakładu sięgają początku XX wieku. Sprzedane niemieckiej Cafea GmbH
25Ivona Software Firma produkująca syntezatory mowy na początku 2013 została przejęta przez amerykańskiego giganta Amazon
26Ixi Ojcem proszku w 1965 był Mieczysław Wilczek. W 2013 r. Henkel kupił go od PZ Cussons.
27KamisPrzedsiębiorstwo powstało w 1991 r. Po podziale część zajmująca się przyprawami i musztardą została sprzedana międzynarodowej (amerykańskiej) firmie McCormick.
28Kokosal Produkt brytyjskiej Grupy PZ Cussons.
29KolastynaGrupa Kolastyna posiadająca min. markę Kolastyna sprzedała ją greckiemu gigantowi Sarantis. Na szczęście polska Grupa zostawiła sobie prawo do marki Miraculum.
30Lajkonik Producent najbardziej znanych “paluszków”. Od 1993 w rękach niemieckiej firmy Bahlsen.
31LechWłaścicielem jest japoński Asahi Group Holdings Ltd.
32Lewiatan Właścicielem jest portugalski Eurocash
33Luksja Najwiekszy polski producent mydła został przejęty przez brytyjską Grupę PZ Cussons
34Mastercook Firma AGD przejęta przez hiszpański Fagor i doprowadzona do upadłości
35MazuryOd 1999 r. właścicielem polskiej grupy Animex był amerykański gigant Smithfield Foods, aż do momentu przejęcia go przez chiński Shuanghui International Holdings.
36MieszkoFirma powstała w 1993 r. W 2002 r. sprzedane holenderskiemu Central European Confectionery Holdings, od 2007 r. w rękach Alta Capital Partners.
37MorlinyOd 1999 r. właścicielem polskiej grupy Animex był amerykański gigant Smithfield Foods, aż do momentu przejęcia go przez chiński Shuanghui International Holdings.
38Morpol Firma zajmująca sie przetwórstwem ryb została kupiona przez norweski Marine Harvest
39Nasza KlasaSerwis uruchomiony w 2006 r. W tej chwili największe udziały ma rosyjski Digital Sky Technologies, część udziałów kupił też Naspers.
40OkocimBrowar założony w 1845 r. W 1996 roku głównym akcjonariuszem w spółce została duńska firma Carlsberg.
41Pekao S.A.Przez długi czas firma należała do UniCredit. Na ten moment Polski Fundusz Rozwoju wraz z największym ubezpieczycielem PZU SA przejęli od Włochów z UniCredit 32,8 proc. akcji Pekao, co oznacza, iż spółka została zrepolonizowana.
42PerłaBrowary Lubelskie powstały w 1948 r. W 2005 roku 48% pakiet akcji Perły został zakupiony przez duński koncern piwowarski Bryggerigruppen A/S i oddany jego spółce zależnej Royal Unibrew Polska. 51% akcji znalazło się natomiast w posiadaniu Garmo Holdings Limited. Od tego czasu głównymi udziałowcami stawały się kolejno różne spółki zarejestrowane na Cyprze.
43PikokMarka wędlin w Lidlu, dla której produkują min. firma austriacka Stastnik i Morliny, które polskie już nie są. Mimo tego produkty te otrzymały godło „Teraz Polska”. Wprawdzie jest tam akcent polski w postaci kiełbasy suchej z szynki, produkowanej przez poską firmę Madej&Wróbel, ale i tak przyznanie tej nagrody wzbudziło sporo kontrowersji i zostało skwitowane przez jednego z komentujących : „Teraz Polska jutro…Czechy”
44Piwo Lech, Tyskie, ŻubrNajwiększe polskie marki piwa zostały wyprzedane już w latach 90-tych XX wieku. W roku 1995 koncern SABI (obecnie SABMiller) nabył od Jana Kulczyka browar Lech, a w roku 1996 browar Tyskie. To z połączenia tych dwóch marek powstała Kompania Piwowarska, do której od 1999 należy także browar z Białegostoku. Ostatnio pojawiła się szansa odkupienia Kompanii Piwowarskiej przez Polaków. Jako potencjalnych inwestorów wymieniano Kulczyk Investments i Maspex Wadowice. Niestety, ostatecznie Kompanię wykupiła japońska Asahi Group.
45Piwo Okocim, Harnaś, KasztelanWśród marek piw należących do trzeciego największego koncernu piwnego w Polsce, duńskiego Carlsberga, znajdują się m.in. marki: Okocim, Harnaś i Kasztelan. Swoją „karierę” w przejmowaniu polskich marek Carlsberg zaczął już w 1996 roku, kiedy to przejął browar Okocim (jego historia sięga pierwszej połowy XIX wieku).
46Piwo Żywiec, Warka, Tatra, KrólewskieTe niegdyś polskie marki należą do Grupy Żywiec, która to z kolei jest własnością holenderskiego Heinekena.
47PolarIstniejący od lat 50. polski producent sprzętu AGD. Kontrolowana obecnie przez firmę Whirpool
48PollenaCzęść fabryk nadal jest polska, sprzedano:
Pollena-Bydgoszcz – Unilever
Pollena-Helenówek – L’oreal
Pollena-Lechia - Beiersdorf-Lechia SA
Pollena-Malwa – Global Cosmed
Pollena-Nowy Dwór Mazowiecki – Benckiser
Pollena-Racibórz – Henkel
Pollena-Uroda – zlikwidowana przez PZ Cussons Polska S.A.
Pollena-Wrocław – PZ Cussons Polska S.A.
49Proszek E Właścicielem jest teraz Henkel, który kupił go od PZ Cussons
50PudliszkiHistoria firmy sięga 1847 roku. W latach 90. znalazła się w pierwszej pięćsetce najefektywniejszych przedsiębiorstw państwowych w Polsce. Była jedną z najbardziej cenionych polskich marek spożywczych. Od 1997 roku większościowy pakiet akcji należy do koncernu Heinz.
51PWNOd 1992 w rękach międzynarodowego przedsiębiorstwa Luxembourg Cambridge Holding Group (LCHG) za którym stoi amerykański inwestor.
52Pysio, TarczynMarka była w posiadaniu szwedzkiego funduszu inwestycyjnego IK Investment (Agros-Nova). Obecnie właścicielem jest Maspex Wadowice.
53RuchSieć wykupił amerykański fundusz inwestycyjny Eton Park Capital Management.
54Saga Marka herbaty należy do brytyjskiej firmy Unilever.
55SokołówBył pierwszą spółką mięsną, która w 1993 roku trafiła na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. W połowie sierpnia 2006 r. Spółka opuściła GPW. Obecnym jej stuprocentowym właścicielem jest Saturn Nordic Holding AB z siedzibą w Göteborgu, Szwecja, utworzony przez Danish Crown AmbA oraz HK SCAN Corporation.
56SoplicaDo grudnia zeszłego roku pełną kontrolę nad produkcją i dystrybucją naszych lokalnych wódek miał amerykański gigant CEDC – jeden z największych producentów alkoholu w Europie. W kwietniu 2013 roku UOKiK zatwierdził ostateczne przejęcie CEDC przez firmę Russian Standard.
57Soraya Polska firmę kosmetyczną przejął szwedzki Cederroth.
58Tablica.plTo była początkowo bardziej platforma ogłoszeniowa, ale obecnie jako OLX jest to serwis podobny do Allegro. Nie każdy wie, że Tablica.pl to nie wytwór Allegro, ale Polaka Tomasza Drożdżyńskiego. Serwis powstał w 2009 roku i początkowo nazywał się Szerlok.pl. W oparciu o całkowicie polski zespół i kapitał w ciągu półtorej roku działalności osiągnął połowę zasięgu Gumtree i porównywalny do platformy OLX – a przecież były one w rękach potężnych międzynarodowych firm.

W roku 2010 roku portal Szerlok.pl został przejęty przez Grupę Allegro, zmienił nazwę na Tablica.pl, a obecnie, po połączeniu z OLX, jest to OLX.pl. Po tym rebrandingu, do którego doszło w 2014 roku, portalem nie kieruje już Tomasz Drożdżyński.
59Telekomunikacja Polska Od 2000 r. w ramach prywatyzacji TP.SA francuska firma państwowa France Telekom sukcesywnie wykupywała udziały. W 2010 r. osiągnęła większościowy pakiet akcji. Obecnie właścicielem jest prywatna francuska korporacja Orange.
60Toska Zakład powstał w 1922 r. Producent min. serka Tartare również należy do francuskiej firmy Bongrain.
61Turek Obecna Mleczarnia Turek jest historycznym dziedzicem przedsiębiorstwa, które powstało w roku 1925, w 1999 r. przejęła ją francuska firma Bongrain.
62TyskieWłaścicielem jest japoński Asahi Group Holdings Ltd.
63WartaDziała na polskim rynku od 1920r. W roku 2012 TUiR Warta S.A. nowymi udziałowcami spółki stały się: niemiecka grupa Talanx oraz japońska firma Meiji Yasuda.
64Wawel Założona w 1898 r. W tej chwili największym akcjonariuszem jest szwajcarski Hosta International AG
65WedelPierwsza w Polsce fabryka czekolady założona w 1845 r.

W 1991 r. przejęta przez PepsiCo. W 1997 r. PepsiCo wycofało Wedel S.A. z warszawskiej giełdy. Spółka akcyjna przekształciła się w holding 4 spółek z ograniczoną odpowiedzialnością: Syrena (cukierki), Jedyna (czekolady), Delicja (ciastka) i Frito Lay Poland (słone przekąski).

W 1999 r. doszło do sprzedaży trzech spółek. Syrenę PepsiCo sprzedało fińskiemu Leaf, Jedyną – Cadbury, a Delicję wraz z fabryką ciastek w Płońsku, produkującą Delicje Szampańskie, Pieguski i Pierniczki Alpejskie, sprzedano francuskiemu koncernowi Danone. PepsiCo. zatrzymało sobie tylko nową fabrykę chipsów Frito Lay w Grodzisku Mazowieckim. Prawa do marki E. Wedel otrzymała brytyjska firma Cadbury, która z kolei w 2010 roku, została wykupiona przez amerykański Kraft Foods. Decyzją Komisji Europejskiej aby uniknąć monopolizacji rynku czekolad w Polsce, Kraf Foods został zmuszony do sprzedania Wedla koncernowi Lotte Group (Korea Południowa-Japonia) .
66WiniaryFirma założona w 1947 r. przez Niemca polskiego pochodzenia. W 1974 roku z linii produkcyjnej zszedł pierwszy Majonez Dekoracyjny – dziś numer jeden na rynku majonezów w Polsce. W 1994 r. spółka stała się częścią Nestlé.
67Wódka Luksusowa, WyborowaTe trzy doskonale znane przez Polaków wódki należą z kolei do francuskiej firmy Pernod Ricard Polska. Wyborowa, której receptura powstała w 1926 roku, do dziś jest hitem eksportowym. Już od 2001 roku niepolskim. Luksusowa zaś, nie należy do Polaków od 2003 roku.
68Wódka Sobieski, Krupnik, Starogardzka, Balsam Pomorski Kolejne bardzo dobrze znane w Polsce marki wódek. Niestety, wszystkie one przez spółkę Sobieski należą do francuskiej firmy Belvedere. Szczególnie boli utrata marki Sobieski, która jest produkowana już od czasów panowania króla Jana III Sobieskiego
69Wódka Soplica, Absolwent, ŻubrówkaSoplica to jedna z najstarszych wódek, które wywodzą się z Polski. Zaczęto ją produkować w Gnieźnie już w 1891 roku. Żubrówka to trunek, którym polska szlachta raczyła się już w XVII wieku, a od 1928 roku jest produkowana w ramach Polmosu Białystok. Do owej spółki należy także m.in. wódka Absolwent.

Polmos Białystok w 2005 roku został sprzedany i wszedł w skład amerykańskiej spółki CEDC. Natomiast sama CEDC została w 2013 roku kupiona przez rosyjski koncern Russian Standard Corporation.
70Wódka Żołądkowa Gorzka Akurat ta marka dość długo pozostawała w polskich rękach. Żołądkowej Gorzkiej obecnie nie można już zaliczać do wódek, ponieważ zawiera teraz tylko 36% alkoholu, ale umówmy się, że jest to wciąż trunek bardzo do wódki zbliżony. Natomiast wersja de Luxe ma 40% alkoholu i już oficjalnie jest wódką. Do 2005 roku Żołądkowa Gorzka należała do Polmosu Lublin, kontrolowanego przez Janusza Palikota. Potem została kupiona przez CEDC, a od 2008 roku należy do brytyjskiej grupy Stock.
71WrozametDawne Wrocławskie Zakłady Metalowe. Potem znalazły się w rękach polskiego oddziału hiszpańskiej firmy Fagor (Mastercook), która miała problemy finansowe. Finanlnym właścicielem spółki został BOSCH.
72WyborowaW latach dziewięćdziesiątych koncern przejęła francuska firma Pernod Ricard
73Zakłady Papiernicze KrapkowiceProducent drugich, najczęściej kupowanych marek papieru toaletowego w Polsce, Alfa i Finezja, w 2002 r. został przejęty przez fińską firmę Metsa Tissue.
74ZelmerOd 2013 r. znajduje się w rękach niemieckiego BSH.
75Żabka W 2007 r. sprzedana czeskiemu inwestorowi, od 2010 r. znajduje się w rękach brytyjskiego Tesco.
76ŻubrówkaDo pewnego czasu pełną kontrolę nad produkcją i dystrybucją naszych lokalnych wódek miał amerykański gigant CEDC – jeden z największych producentów alkoholu w Europie. W kwietniu 2013 roku UOKiK zatwierdził ostateczne przejęcie CEDC przez firmę Russian Standard.
77Żywiec Browar powstał w 1856 r. Obecnie należy do koncernu Heineken.
78Żywiec zdrójŻywiec Zdrój S.A. należy do Grupy Danone
79NaviExpertFirma produkujaca pierwszy polski system nawigacji. Od 2007 r. jest w posiadaniu amerykańskiej Tech Venture.